• LT
  • EN

(8 5) 24 97 441
lsadps@lsadps.com

  • LSADPS VALDYBA
  • LSADPS
  • LSADPS
  • LSADPS
  • LSADPS
Pirmadienis, 2024 Balandis 15

Darbo sutartis laikoma sudaryta, kai šalys susitaria dėl būtinųjų darbo sutarties sąlygų (DK 42 str. 1 d.). Darbo sutartis sudaroma raštu dviem egzemplioriais (DK 43 str. 1 d.) ir apie darbo sutarties sudarymą bei darbuotojo priėmimą į darbą nustatyta tvarka privaloma pranešti „Sodrai“ mažiausiai prieš vieną darbo dieną iki numatytos darbo pradžios (DK 42 str. 2 d.). Darbo sutartis įsigalioja darbuotojui pradėjus dirbti (DK 42 str. 3 d.). Darbdavys leidžia darbuotojui pradėti dirbti tik tada, kai pasirašytinai supažindina darbuotoją su darbo sąlygomis, tvarką darbovietėje nustatančiomis darbo teisės normomis, darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimais (DK 42 str. 4 d.).

VDI Darbo ginčų komisijų darbo organizavimo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė informuoja, kad DGK pasitaiko ginčų, kuriuose darbuotojai prašo pripažinti darbo santykių buvimo faktą, t. y. kad šalis siejo darbo santykiai, bei priteisti darbo užmokestį ir kitas su darbo santykiais susijusias išmokas.

„Darbuotojas neturėtų pradėti dirbti tol, kol neturi pasirašytos darbo sutarties, o darbuotojui pasirašius darbo sutartį ir darbdaviui pranešus „Sodrai“ apie darbuotojo įdarbinimą, darbuotojas gali pradėti dirbti tik kitą darbo dieną“, – akcentuoja I. Janukevičienė. Specialistė taip pat pažymi, kad pareiga tinkamai įforminti darbo sutartį tenka darbdaviui, taigi, neįvykdžius pareigos tinkamai įforminti darbo santykius reguliuojančių susitarimų arba prieštaringai tvarkant su darbo teisiniais santykiais susijusius dokumentus, darbdaviui tenka tokios pareigos neįvykdymo padarinių rizika (LAT 2023-07-13 nutartis civ. b. Nr. e3K-3-212-684/2023). 

Skyriaus vedėja džiaugiasi, kad DGK ir teismų sprendimai dažnu atveju sutampa. Paminėtina Vilniaus apygardos teismo 2023-11-07 nutartis (civ. b. Nr. e2A-2263-1097/2023), kurioje teismas, kaip ir DGK, pripažino darbo santykių buvimo faktą ir priteisė darbuotojui su darbo santykiais susijusias išmokas.

Pirmadienis, 2024 Balandis 08

VDI primena, kad darbo užmokestis darbuotojui turi būti mokamas ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, o jeigu darbuotojas prašo, – kartą per mėnesį. Bet kuriuo atveju už darbą per kalendorinį mėnesį negali būti atsiskaitoma vėliau negu per dešimt darbo dienų nuo jo pabaigos, jeigu darbo teisės normos ar darbo sutartis nenustato kitaip.

Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė Ieva Piličiauskaitė-Dulkė atkreipia dėmesį į situacijas, kai dėl darbdavio kaltės pavėluotai išmokamas darbo užmokestis ar kitos su darbo santykiais susijusio išmokos. „Tokiais atvejais, – pabrėžia skyriaus vedėja, – kartu su minėtomis išmokomis darbuotojui, turinčiam darbo santykių, išmokami delspinigiai, kurių dydį tvirtina Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras, jeigu darbo teisės normos nenustato didesnio delspinigių dydžio. – Šiuo metu patvirtintas delspinigių dydis yra  0,1 procento, na, o jie pradedami skaičiuoti nuo kitos dienos po to, kai darbo užmokestis ar kitos išmokos turėjo būti sumokėtos.“

Piličiauskaitė-Dulkė akcentuoja, kad darbo sutarčiai pasibaigus visos darbuotojo su darbo santykiais susijusios išmokos išmokamos, kai nutraukiama darbo sutartis su darbuotoju, bet ne vėliau kaip iki darbo santykių pabaigos, nebent šalys susitaria, kad su darbuotoju bus atsiskaityta ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų. Darbo užmokesčio ar su juo susijusių išmokų dalis, neviršijanti darbuotojo vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio, visais atvejais turi būti sumokama ne vėliau kaip darbo santykių pasibaigimo dieną, nebent atleidimo metu buvo susitarta kitaip.

„Darbo santykiams pasibaigus, o darbdaviui ne dėl darbuotojo kaltės uždelsus atsiskaityti su juo, darbdavys privalo mokėti netesybas, kurių dydis – darbuotojo vidutinis darbo užmokestis per mėnesį, padaugintas iš uždelstų mėnesių skaičiaus, tačiau ne daugiau kaip iš šešių“, – darbuotojo teisę į netesybas akcentuoja vyriausioji darbo inspektorė. – Jeigu uždelsta suma yra mažesnė negu darbuotojo vieno mėnesio vidutinis darbo užmokestis, netesybų dydį sudaro darbdavio uždelsta suma, padauginta iš uždelstų mėnesių skaičiaus, tačiau ne daugiau kaip iš šešių. Tiesa, jeigu uždelsto atsiskaitymo laikotarpis yra trumpesnis negu vienas mėnuo, netesybų dydį sudaro darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio suma, apskaičiuota proporcingai uždelsto atsiskaitymo laikotarpiui.“

Darbo teisės skyriaus vedėja pabrėžia, kad jeigu darbuotojui du mėnesius iš eilės ir daugiau nemokamas jam priklausantis darbo užmokestis, mėnesinė alga, Darbo kodeksas numato galimybę nutraukti darbo sutartį darbuotojo iniciatyva dėl svarbių priežasčių, įspėjus darbdavį apie darbo sutarties nutraukimą ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Nutraukus darbo sutartį pagal 56 straipsnio 1 dalies 2 punktą, darbdavys privalo išmokėti darbuotojui dviejų jo vidutinio darbo užmokesčių dydžio išeitinę išmoką, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – vieno jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką.

Akcentuotina, kad dėl viso ar ne viso neišmokėto darbo užmokesčio ir kitų su darbo santykiais susijusių išmokų darbuotojas turi teisę kreiptis į darbo ginčų komisiją su prašymu išnagrinėti darbo ginčą dėl teisės per tris mėnesius nuo tada, kai sužinojo ar turėjo sužinoti apie jo teisių pažeidimą.

VDI informacija

 

 

Penktadienis, 2024 Balandis 05

Sveikiname Klaipėdos universiteto ligoninės profesinės sąjungos pirmininką Dainių Burdulį! Nuo šiol jis ir Klaipėdos universiteto ligoninės Stebėtojų tarybos narys.

Susitarta dėl VšĮ Klaipėdos universiteto ligoninės darbo apmokėjimo tvarkos aprašo nuostatų.
Klaipėdos universiteto ligoninės vadovybė nuolat bendradarbiauja su Klaipėdos universiteto ligoninės Jungtine profesinių sąjungų atstovybe, vienijančia visas įstaigoje veikiančias profesines sąjungas. Darbuotojų atstovai įtraukiami į reikšmingų sprendimų priėmimą.
🤝Svarbus žingsnis – šiandien ligoninės vadovybė su Jungtinės profesinių sąjungos atstovybės nariais susitarė dėl darbo užmokesčio tvarkos.
✅ Jungtinė profesinių sąjungų atstovybė pritarė naujai darbo užmokesčio tvarkai, kuri įsigalios nuo šių metų liepos 1 dienos. Taip pat nuspręsta, kad iki birželio 14 dienos ligoninės administracija kartu su profsąjungų atstovais sudarys ir pasirašys detalų veiksmų planą, kaip suvienodinti skirtingų darbuotojų grupių darbo krūvius ir užmokestį.
 🤝„Šį susitarimą įvardinčiau kaip istorinį momentą. Ilgas diskusijas, intensyvias derybas su profesinėmis sąjungomis grindėme atvira kooperacija, kurioje visos pusės galėjo išsakyti savo rūpesčius, nuogąstavimus, pasiūlymus. Priimant spendimus, vadovavomės tarpusavio supratimu ir argumentuota logika. Dėkoju visiems ligoninės administracijos, profesinių sąjungų atstovams ir nariams už diskusijas ir indėlį”, – sako Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius dr. Audrius Šimaitis.
🤝Pasak generalinio direktoriaus pavaduotojos valdymui ir ekonomikai dr. Jūratės Grubliauskienės, konstruktyvios, pagrįstos diskusijos, aktyvus profsąjungų dalyvavimas yra vieni esminių veiksnių įstaigos kūrimo ir augimo procese.
„Formuojame naują organizacijos kultūrą – bendravimą ir bendradarbiavimą tarp darbdavio ir profsąjungų”, – sako J. Grubliauskienė.
 🤝Klaipėdos universiteto ligoninės Jungtinės profesinių sąjungų atstovybės pirmininko Dainiaus Burdulio teigimu, šis susitarimas yra faktinis įrodymas, kad darbdavio ir darbuotojų atstovų bendravimas, bendradarbiavimas siekiant bendrų tikslų – darbuotojų darbo,                   socialinių, ekonominių teisių užtikrinimo, kokybiškų ir prieinamų sveikatos priežiūros paslaugų ir plėtojimo – tiesiausias kelias, siekiant maksimalių rezultatų.
🤝 „Džiaugiamės, kad darbdavys atsižvelgė į dalį mūsų pastabų. Vertiname, kad esame išgirsti ir kartu galime komandiškai siekti geriausių sprendimų visoms suinteresuotoms pusėms. Esu įsitikinęs, kad didžiausia vertybė – vienybė. Labai tikiuosi, kad ligoninės Jungtinės profesinių sąjungų atstovybės priimtas sprendimas patvirtinti darbo tvarkos apmokėjimo aprašą yra tik pirmas žingsnis ir bendradarbiaujant visoms suinteresuotoms pusėms pasirašysime dar vieną susitarimą dėl darbo krūvių ir darbo užmokesčio koeficientų suvienodinimo visiems įstaigos darbuotojams pagal atitinkamas pareigybes", – sako D. Burdulis.

 

Gali būti 13 žmonių, ligoninė ir tekstas vaizdas

Kul profesinės sąjungos informacija 

Į viršų