• LT
  • EN

(8 5) 24 97 441
lsadps@lsadps.com

  • LSADPS VALDYBA
  • LSADPS
  • LSADPS
  • LSADPS
  • LSADPS

Kosmetiškai papudruotas biudžetas netinka nei opozicijai, nei medikams

Ketvirtadienis, 2017 Gruodis 07
Kosmetiškai papudruotas kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetas įsisenėjusių problemų neišspręs. Todėl opozicija vienija jėgas ir imasi ginti medikus. Pirmiausia sako sieksianti užkirsti kelią PSDF Rezervo fondo perdavimui Finansų ministerijai. Be to, surinktus pinigus ragina ne kaupti milijonais, o skirti esamoms problemos spręsti.

 
2018 metų PSDF biudžetas
Iš naujo teikiamu 2018 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu siūloma patvirtinti kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą – per 1 mlrd. 763,8 mln.eurų pajamų ir tiek pat išlaidų.

Numatoma, kad privalomojo sveikatos draudimo įmokos turėtų sudaryti per 1 mlrd. 216,1 tūkst. eurų. Valstybės biudžeto įmokos už apdraustuosius, draudžiamus valstybės lėšomis, sudarys per 499,1 mln. euro, valstybės biudžeto asignavimai – per 29,2 mln. eurų, savanoriškos asmenų įmokos – per 2,1 mln. eurų, išieškomos ar grąžinamos lėšos už Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui padarytą žalą – per 2,4 mln. euro, lėšos, grąžintinos pagal gydymo prieinamumo gerinimo ir rizikos pasidalijimo sutartis – 12 mln. eurų.

Didžiausią PSDF biudžeto išlaidų dalį sudarys: išlaidos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms – per 1 mlrd. 195,7 mln. eurų, išlaidos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms – beveik 311 mln. eurų, išlaidos medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui – per 50,5 mln. eurų, išlaidos sveikatos programoms ir kitoms sveikatos draudimo išlaidoms – per 97,5 mln. eurų, išlaidos privalomojo sveikatos draudimo sistemos funkcionavimui ir šį draudimą vykdančių institucijų veiklos išlaidoms – per 20,4 mln. eurų, išlaidos ortopedijos technikos priemonėms – per 12 mln. eurų.


Opozicija vienija jėgas
PSDF biudžetas visuomet sulaukia aršių diskusijų. Svarstant kitų metų sveikatos pinigų pasiskirstymą Seime, jėgas vienijanti opozicija bando įnešti pokyčių. Pirmasis – pritarimas rezidentų algų kėlimui. Dabar gi Seimo narys Antanas Matulas kartu su komiteto kolege ir bendrapartiete Irena Degutiene inicijuoja įstatymo projektą, kuriame numatoma neleisti PSDF Rezervo fondo perduoti Finansų ministerijai, keturiasdešimčia milijonų eurų padidinti Sveikatos apsaugos ministerijos asignavimus bei dar keli šiuo metu aktualūs pakeitimai. Kaip teigia A.Matulas, šį projektą jau pasirašė ir liberalai, ir Mišrios grupės Seimo nariai, taip pat socialdemokratai bei Tvarkos ir teisingumo frakcijos vadovybė.
 
Vakar, trečiadienį, vykusio Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdžio metu parlamentaras  bandė apeliuoti ir į valdančiosios daugumos kolegų medikų sąžinę. „Raginu būti patriotais, Vyriausybė tikrai ras būdų, kaip perskirstyti biudžetą. Mūsų pareiga apginti medikus, o kartu ir Sveikatos apsaugos ministeriją nuo Finansų ministerijos“, - mintis dėstė A.Matulas.
Komiteto opozicijos kolegų teigimu, reikia imtis iniciatyvos, priešingu atveju, sveikatos apsaugos sistemos laukia liūdnoka ateitis.

Trupiniais nieko nepakeisi
Valstybinės ligonių kasos Ekonomikos departamento vadovė Simona Adamkevičiūtė sako, jog PSDF biudžeto pajamos po paskutinių patikslinimų išaugo papildomu 16 mln. eurų. Tiesa, išlaidos irgi padidintos daugiau nei 10 mln. eurų.


Esminiai pakeitimai
6 mln. Eur daugiau tikimasi surinkti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų.
10 mln. Eur padidinta valstybės biudžeto asignavimų PSDF biudžetui suma (iš viso šie asignavimai 2018 m. sudarys 29,3 mln. Eur). Dalį šių lėšų (2,6 mln. Eur) numatoma skirti Nacionalinės imunoprofilaktikos programos priemonėms finansuoti – B tipo meningokokinės infekcijos vakcinai įsigyti, o likusi suma (7,4 mln. Eur) – asmens sveikatos priežiūros paslaugoms.

„Noriu atkreipti dėmesį, jog vertinant Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetą išlaidų sąrangą matyti, kad biudžetas ir toliau išlieka ne sveikatos, o ligų gydomųjų pajamų biudžetu. Tai, kad vos truputį padidėjo lėšos sveikatos programoms, neatneš jokio proveržio sveikatos stiprinimo srityje. Mes toliau liekame paskutinėje vietoje pagal gyvenimo trukmę. Todėl, norint, kad situacija pasikeistų, reikalingas principinis biudžeto pertvarkymas. O šitie patrupinimai neturės jokios naudos“, - sako parlamentaras Algimantas Kirkutis.


Priminė valstybės skolas
Patobulintame kitų metų PSDF biudžeto projekte numatoma, kad išlaidos augs 7,4 proc., arba 116,9 mln. eurų. Šiomis papildomomis lėšomis visų pirma numatoma užtikrinti šiemet prisiimtų įsipareigojimų, susijusių su gydymo įstaigų darbuotojų darbo užmokesčio didinimu, tęstinumą (tam papildomai reikia beveik 50 mln. eurų), pradėti kompensuoti naujų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir rezerviniuose vaistų sąrašuose esančių vaistų įsigijimo išlaidas.

Reikia paminėti, kad dar savaitės pradžioje buvęs Lietuvos medikų sąjūdžio pirmininkas prof. Vytautas Kasiulevičius socialiniame tinkle pasidalino nuomone apie valstybės nevykdomus įsipareigojimus „Dėkojame Vyriausybei, kad 2018 m. PSDF biudžeto projekte po peržiūros „atsirado“ 6,3 mln. Eur PSDF įmokų bei 10 mln. eurų papildomų Valstybės biudžeto asignavimų, tačiau perskaičius žemiau pateiktą Lietuvos Respublikos sveikatos draudimo įstatymą suprantame, kad dar beveik 60 milijonų eurų, kurie privalo į PSDF ateiti kaip valstybės biudžeto asignavimai ir galėtų, pvz., slaugytojų atlyginimus nuo 2018 m. sausio 1 dienos „kilstelti“ bent 20 proc., jau kažkur pakeliui į kitus projektus.
 
Kažkaip nepadoru nuolat priminti apie dvigubai mažesnį finansavimą už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis (pensininkus, vaikus, neįgaliuosius). Suprantama, kad tokia situacija susiklostė per daugelį metų ir kaltinti šią Vyriausybę būtų neteisinga. Todėl Lietuvos medikai linki Seimo nariams darbingo posėdžio ir tikisi Jų išminties.“Kiek dar tyčiosis iš Kaminsko?
Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis taip pat atkreipė dėmesį į valstybės įsipareigojimų nevykdymo problemą. „Aš niekaip nesuprantu valdančiosios daugumos pozicijos. Kiek kalima tyčiotis iš Kaminsko (Komiteto nario Dariaus Kaminsko - aut. past.) Jo registruota pataisa dėl valstybės draudžiamųjų asmenų įstrigusi. Kadangi Darius ėmėsi tokios iniciatyvos, pats atsisakiau registruoti pasiūlymą, tikėjausi kad viskas pajudės. Tačiau viskas stabdoma, kodėl?“ - klausė R.Žemaitaitis.
Patikslinus, kad D.Kaminsko pataisos buvo registruotos pakeitimui, tačiau visas procesas įstrigęs dėl Vyriausybės išvadų, R. Žemaitaitis visiems palinkėjo tik labos nakties, nes akivaizdu, jog kolegos siūlymas dienos šviesą vargu ar išvys.


Tarp kitko
Dar lapkritį Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo projektu Seimo nariai Darius Kaminskas, Asta Kubilienė ir Vida Ačienė siūlė privalomojo sveikatos draudimo įmoką už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis didinti atsisakant nuostatos kiekvienais metais nustatyti dviem procentais augantį šios įmokos dydį. Projektu siūloma, kad privalomojo sveikatos draudimo įmokos dydis vienam apdraustajam, draudžiamam valstybės lėšomis, nuo 2019 metų sudarytų 9 procentus nuo praėjusių metų 12 minimaliųjų mėnesinių algų dydžio.

Azartinių lošimų įstatymo pakeitimo projektu Seimo nariai Laimutė Matkevičienė, Darius Kaminskas, Asta Kubilienė, Raimundas Martinėlis, Petras Levulis, Aušrinė Norkienė ir Vida Ačienė siūlo didinti skirtingų azartinių lošimų rūšių apmokestinimą atsižvelgiant į kaimyninėse valstybėse taikomus loterijų ir lošimų mokesčio tarifų dydžius.

Skaičiuojama, jog dėl azartinių lošimų apmokestinimo padidinimo tikėtinas valstybės biudžeto pajamų padidėjimas iki 7 mln. eurų per metus. Tuo tarpu Sveikatos draudimo įstatymo pataisos užtikrintų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto didėjimą papildomai 77,5 mln. eurų nuo 2019 metų. Tikslingai nukreipus surenkamas pajamas iš šių mokesčių būtų atveriamas dar vienas kelias kelti atlyginimus medicinos darbuotojams, kurie šiuo metu yra vieni mažiausių Europos Sąjungoje.

 
Komentaras
Lietuvos medikų sąjūdžio narys Robertas Adomaitis:


- Džiaugiuosi, kad rezidentų algų kėlimo klausimu opozicija susivienijo ir įrodė, jog kartu gali sėkmingai veikti. Lietuvos medikų sąjūdis stebi esamą situaciją dėl PSDF biudžeto. Komiteto nariai rinksis dar kartą penktadienį jį svarstyti. O dabartiniai pataisymai yra kosmetiniai. Tiesa, įdomus faktas, kad iki tol kaip ir nebuvo pinigų, bet dabar papildomai atsirado dešimt milijonų eurų. Iš kur, niekas nežino.
 
Tačiau problema ta, kad valstybės deleguotoms funkcijoms taip ir neišskirta eilutė, kuri turėtų būti tiksliai apibrėžta. Valstybė už draudžiamus asmenis sumoka kelis kartus mažiau, nei kad yra jos įsipareigojimai. Valstybės kontrolės išvados iš principo ignoruojamos. Nes jose kaip tik ir kalbama apie valstybės draudžiamus asmenis ir valstybės nevykdomų įsipareigojimus. Kas tuomet teisinėje valstybėje yra kontrolė, į kurią neatsižvelgia nei Seimas, nei Vyriausybė, nei ministerijos? Kam tuomet ta Valstybės kontrolė reikalinga?


Vienas klausimas politikams
Iš kur biudžete galima rasti pinigų medikų algoms didinti

Biudžeto ir finansų komiteto narė Rasa Budbergytė:

- Medikų algoms didinti pinigų rastume, jeigu padarytume rimtas viešųjų išlaidų peržiūras. Tai padarę, pamatytume, kad lėšos yra išleidžiamos visai nereikalingiems ir pridėtinės vertės nekuriantiems dalykams. Mes finansuojame daugybę dalykų, kurie nėra nei viešosios paslaugos, nei investiciniai projektai, net nesusimąstydami, ar tai reikalinga.
Kitas resursas – sutvarkyti mūsų mokestinę sistemą. Reikėtų daugiau apmokestinti tuos, kurie uždirba kelis kartus daugiau nei vidutinis darbo užmokestis ir gauna ypač dideles pajamas iš kapitalo, palūkanų, vertybinių popierių perleidimo ar dovanų. Išanalizavus, kokia yra gyventojų pajamų struktūra, paaiškėjo, kad yra nemažai pasiturinčių žmonių, kurie moka tokius pačius mokesčius kaip ir mažas pajamas gaunantieji. Dėl to manau, kad Lietuvoje turėtume siekti, jog nedaug uždirbantieji galėtų mokėti mažesnius mokesčius, o daugiau uždirbantys ar gaunantys pajamas iš kapitalo prisidėtų didesne dalimi.
 
Ekonomikos komiteto narys Eugenijus Gentvilas

- Mano nuomone, vienas sprendimų – totaliai mažinti biurokratiją, tačiau šioji vyriausybė to padaryti net nebando. Antras dalykas – gydymo įstaigų realus optimizavimas, jų struktūrinė tinklo reforma šiandien yra būtina. Pirmadienį premjeras teigė, kad yra rajonų, iš kurių 80 proc. žmonių važiuoja į kitos savivaldybės teritorijoje esančias gydymo įstaigas, vadinasi, kažkas yra blogai su gydymo įstaigų tinklu. Bet reikia ne tik konstatuoti faktą, o ir imtis veiksmų.
 
Biudžeto ir finansų komiteto narys Rasa Mykolas Majauskas:

- Skirtingai nuo kitų darbuotojų, medikai turi realų šaltinį, kurio pagrindu galima didinti algas ir netgi pakankamai reikšmingai. Kiekviename biudžete yra formuojamas privalomasis sveikatos draudimo fondo rezervas, kuris šiuo metu siekia 160 mln. Eur. Įstatymas reikalauja sukaupti tik 26 mln. Eur privalomojo rezervo. Vadinasi, mes turime jį šešis kartus didesnį. Sunku paaiškinti, kodėl ministerija nusprendė formuoti būtent tokį rezervą. Apmaudu, kad besimokantys daugiau nei 10 metų specialistai Lietuvoje yra toliau ignoruojami. Manau, kad didžioji rezervo dalis drąsiai galėtų būti skiriama medicinos darbuotojų atlyginimams didinti.
 
Audito komiteto pirmininkė Ingrida Šimonytė:

- Planuojamos pajamos į PSDF leidžia didinti apmokėjimą už paslaugas jau nuo kitų metų, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija kažkodėl prisiima didžiulę bendro viešųjų finansų deficito mažinimo naštą sau. Yra teigiama, kad „ekonomika kaista“ ir metas taupyti, tačiau valstybės biudžetui, turinčiam nepalyginamai didesnę pajamų ir išlaidų įvairovę, šis teiginys kažkodėl negalioja. Fundamentalių sveikatos sektoriaus problemų tai, žinoma, neišspręstų, nes akivaizdu, kad poreikis išlaidoms šiame sektoriuje nuolat didės dėl visuomenės senėjimo ir naujų brangių technologijų. Bandymas gauti sveikatai europietišką BVP dalį esamomis sąlygomis reikš tik antklodės tampymą nuo kitų sričių. Tad esminiams klausimams išspręsti pirmiausia reikėtų atlikti mokesčių reformą, kuri leistų padidinti pajamų santykį su BVP pradžiai bent jau iki Estijos dydžio.
 
Evelina Machova
Šaltinis: lsveikata.lt 
0
0
0
s2smodern
Į viršų