• LT
  • EN

(8 5) 24 97 441
lsadps@lsadps.com

  • LSADPS VALDYBA
  • LSADPS
  • LSADPS
  • LSADPS
  • LSADPS

Ką reikia žinoti apie kaupimą II pakopos pensijų fonduose

Ketvirtadienis, 2023 Birželio 29

Liko tik kelios dienos (iki birželio 30 d.) pasitikrinti, ar šiemet nesate įtrauktas į II pakopos pensijų kaupimą. Pradelsus terminą, vėliau pasitraukti iš kaupimo galimybės nėra. Surinkome pagridninius aspektus, ką reikia žinoti apie kaupimą II pakopos pensijų fonduose.

ĮTRAUKIMAS

Kiekvienais metais automatiškai „Sodra“ į kaupimą įtraukia naujus asmenis:

  • tuos, kurie tik pradėjo savo darbinę karjerą (taip pat ir tuos, kurie užsiėmė vien individualia veikla). Net ir atsisakius kaupimo, pakartotinai toks asmuo bus automatiškai įtraukiamas į sistema kas trejus metus, kol sukaks 40 m. amžiaus;
  • tuos, kurie 2019 m. kaupimo atsisakė. Jie įtraukiami papildomai kas treji metai tris kartus (nepriklausomai nuo amžiaus), iki 2028 m.

„Sodra“ apie įtraukimą informuoja asmenis registruotu laišku arba el. paštu (priklausomai, kokie kontaktai būna nurodyti „Sodrai“), pranešimas apie įtraukimą visada įkeliamas ir į asmeninę „Sodros“ paskyrą.

Jeigu apsisprendžiama dalyvauti kaupime arba tiesiog nesureaguojama į „Sodros“ atsiųstą pranešimą apie įtraukimą, automatiškai nuo liepos 1 d. asmuo pradeda kaupti „Sodros“ atsitiktiniu būdu parinktame pensijų fonde (viename iš 6 bendrovių). Jokio atskiro asmens sutikimo ar parašo šiuo atveju nereikia. Tokiu atveju į pensijų fondus kas mėnesį bus pervedami 3 % nuo asmens pajamų (brutto) ir dar 1,5 % nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje perves valstybė.

PASITRAUKIMAS

Jeigu asmuo įtraukiamas į kaupimą šiemet, nuo sausio iki birželio 30 d. gali automatinio įtraukimo atsisakyti: „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje arba asmeninėje „Sodros“ paskyroje (ten prašymas dėl atsisakymo kaupti jau būna suformuotas, reikia tik paspausti mygtuką „pateikti“).

Jeigu po liepos 1 d. kažkada (trukmė nėra apibrėžta) asmuo pastebi, jog yra įtrauktas į kaupimą, nors apie tai nieko nežinojo, galima rašyti „Sodrai“ prašymą nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime. Motyvuojama turi būti tuo, jog registruotas laiškas jam nebuvo įteiktas, el. laiškas negautas, o asmeninėje „Sodros“ paskyroje pranešimas neperskaitytas (čia „Sodra“ mato, ar pranešimas buvo atidarytas ar ne) arba pateikiami kiti svarbias priežastis, dėl kurių žmogus negalėjo atsisakyti dalyvauti kaupime, įrodantys dokumentai. „Sodros“ tarnautojai, įvertinę aplinkybes ir dokumentus, nustato, ar prašymas yra tenkintinas. Jei sprendimas yra asmens naudai, sumokėtas įmokas atskiru prašymu turi grąžinti pensijų kaupimo bendrovė.

„ATOSTOGOS“ IR FONDO KEITIMAS

Kai pensijai kaupiantis asmuo netenka darbo ar kitų pajamų, nuo kurių mokamos socialinio draudimo įmokos, įmokų mokėjimas antroje pakopoje yra sustabdomas iš karto – nieko daryti ar kur nors kreiptis papildomai nereikia.

Net ir gaunant darbo pajamų per visą kaupimo laikotarpį galima padaryti 12 mėnesių kaupimo pertrauką. Šios „atostogos“ gali būti panaudojama bet kada, net ir dalimis po keletą mėnesių, kol bus išnaudotas visas 12 mėnesių limitas. Apie numatomą pensijų įmokų sustabdymo pradžią ir sustabdymo trukmę (kalendoriniais mėnesiais) reikia informuoti savo pensijų kaupimo bendrovę likus ne mažiau kaip 30 dienų iki numatomo pensijų įmokų sustabdymo pradžios.

Taip pat galima keisti ir pensijų fondą, tačiau tam bus taikomas bendrovės keitimo mokestis.

DALYVAVIMAS KAUPIME BAIGIASI KAI:

  • dalyvis sukanka senatvės pensijos amžių ir pagal pensijos išmokos sutartį jam išmokama visa pensijų išmoka (sukaupus iki 5404 eurų);
  • dalyvis miršta;
  • teismo sprendimu pensijų kaupimo sutartis pripažįstama negaliojančia;
  • ES institucijų darbuotojų ir Europos Parlamento narių pensinių teisių išsaugojimo ir perkėlimo įstatymo nustatyta tvarka dalyvio vardu sukauptos piniginės lėšos pervedamos į Europos Sąjungos institucijų pensijų sistemą.

Jei asmuo neatitinka nė vienos iš aukščiau nurodytų sąlygų, nutraukti dalyvavimą pensijų kaupime nėra galimybės. 

0
0
0
s2smodern
Į viršų